Jak sama nazwa wskazuje, jako klaster zrzeszamy w swojej strukturze śląskie instytucje i przedsiębiorstwa skoncentrowane przede wszystkim wokół spraw społecznych. W obszarze naszych zainteresowań leżą między innymi kwestie dotyczące edukacji, cyfryzacji czy polityki międzynarodowej. Działamy na rzecz szeroko pojętego dobra publicznego. Każda organizacja czy też przedsiębiorstwo zrzeszone w Klastrze ma z góry określone cele oraz specyfikę swoich działań. Jedną z nich jest Instytut Rozwoju Rynku Pracy, który realizuje projekty strategiczne dla administracji rządowej oraz prowadzi przedsiębiorstwa ekonomii społecznej o zasięgu ogólnokrajowym. Społeczność Klastra to kilkadziesiąt osób o różnych charakterach i zainteresowaniach, łącznikiem jest jednak skupianie się na wspólnych celach i dewizach, które przyjmuje nasza organizacja.
Jedna z największych organizacji społecznych w województwie śląskim. Instytut realizuje projekty strategiczne dla administracji rządowej oraz prowadzi przedsiębiorstwa ekonomii społecznej o zasięgu ogólnopolskim. Posiada biura w 8 miastach na Śląsku, zatrudnia ponad 20 osób. Instytut współpracuje z kilkudziesięcioma samorządami, wspiera ponad setkę NGO, ze swoimi działaniami dociera do kilkudziesięciu tysięcy odbiorców rocznie.
W 2017 roku Fundacja powołała Centrum Analiz Miejskich IRRP – lokalny think-tank, którego głównym celem jest rozpoznawanie i analizowanie problemów gospodarczych i społecznych dotyczących Miasta Zawiercie. Centrum zaangażowało wolontariuszy i ekspertów, opublikowaliśmy do tej pory raporty nt: komunikacji miejskiej, problemów gospodarczych miasta, w tym bezrobocia oraz zagospodarowania terenów wokół rzeki Warty.
Od stycznia 2018 roku Fundacja prowadzi działalność ekspercką i szkoleniową w ramach projektu Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Katowicach , współfinansowanego ze środków MSZ (partner w projekcie). Pracownicy i wolontariusze Fundacji prowadzą zajęcia i warsztaty dla młodzieży ze szkół woj. śląskiego w przedmiocie polityki międzynarodowej, prawa międzynarodowego i protokołu dyplomatycznego.
W kwietniu 2019 r. Fundacja jako członek konsorcjum Śląski Klaster Ekonomii Społecznej i Solidarnej uzyskała akredytację AKSES na prowadzenie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Wysokiej Jakości. Akredytację przyznaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach działalności OWES Fundacja prowadzi doradztwo eksperckie dla grup inicjatywnych i organizacji pozarządowych z woj. śląskiego w zakresie ekonomizacji i tworzenia przedsiębiorstw ekonomii społecznych. W ramach działań animacyjnych eksperci Fundacji szkolą lokalnych liderów w zakresie kompetencji kluczowych niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstw ekonomii społecznej i współpracy z podmiotami reintegracyjnymi.
W dotychczasowej działalności Fundacja objęła wsparciem ponad 2000 osób z terenu woj. śląskiego i opolskiego, głównie w formie działań szkoleniowych i doradczych. Fundacja dysponuje szeroką bazą doświadczonych trenerów, wyspecjalizowanych w dziedzinach: kompetencje cyfrowe, edukacja pozaformalna, kompetencje kluczowe, praca projektowa, prawo i księgowość.
Instytut Rozwoju Rynku Pracy to fundacja założona w październiku 2015 roku. Podstawowe działania skupiają się na działalności szkoleniowej na rzecz młodzieży zagrożonej wykluczeniem z rynku pracy (młodzież NEET do 30. roku życia). Fundacja współpracuje z powiatowymi urzędami pracy w Zawierciu, Będzinie i Katowicach przy organizacji staży i szkoleń. Instytut angażuje się w aktywizację międzynarodową młodzieży poprzez realizację wymian z organizacjami partnerskimi z całej Europy, współpracując w tym zakresie z programem Erasmus Plus oraz Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.
Fundacja wspiera również rozwój ekonomii społecznej poprzez powołanie do życia Mobilnej Kawiarni – spółki non-profit zajmującej się reaktywacją zawodową osób niepełnosprawnych. Zajmujemy się działalnością na rzecz aktywizacji młodzieży. W swoich projektach przykłada dużą uwagę do metod edukacji pozaformalnej. Jako instytucja szkoleniowa, realizuje również szkolenia z zakresu prawa, prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania i informatyki.