Lamara Bejashvili jest mistrzynią jedwabiu, która jako jedna z niewielu przedsiębiorców w Gruzji hoduje jedwabniki. Wiedzę o tej niezwykłej sztuce odziedziczyła po swojej babci. Gdy trudna sytuacja polityczna zatrzymała produkcję jedwabiu w kraju, Lamara postanowiła zachować tę tradycję, hodując niewielką ilość swoich jedwabników. W wyniku ogromnego wysiłku udało jej się wyhodować miliony robaków z przechowanej bardzo małej ilości. Na małej farmie pracuje dziewięć kobiet. Opiekują się one jedwabnikami, wytwarzają jedwabne nici i tworzą różne przedmioty z ręcznie robionego materiału. Kobiety pracują na bawełnach, tworzą szaliki, chusty, koszule z sukna i sandały ozdobione jedwabnymi nićmi. Produkty wytwarzane przez Lamarę mają szczególne znaczenie medyczne. Według mistrzyni, jedwab leczy ponad 38 chorób. Ponadto wytwarza ona własne lekarstwa z ponad 300 gatunków roślin swojego ogrodu.
Wybitny wkład Mistrzyni w zachowanie i rozwój produkcji jedwabiu jest wynikiem ciężkiej pracy i szczególnego podejścia do działalności, którą wykonuje ona na co dzień. Jak tłumaczy Lamara, produkcji jedwabiu nie można traktować w kategorii zawodu, a raczej należy traktować to jako sztukę.
„Trzeba kochać jedwabniki i każdy etap produkcji jedwabiu. W przeciwnym razie nie osiągniesz efektu.” – mówi właścicielka
Lamara Bejashvili